Suplement diety
Suplement diety, cytując „Ustawę o bezpieczeństwie żywności i żywienia”, to środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będący skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny, pojedynczych lub złożonych, wprowadzany do obrotu w formie umożliwiającej dawkowanie, w postaci: kapsułek, tabletek, drażetek i w innych podobnych postaciach, saszetek z proszkiem, ampułek z płynem, butelek z kroplomierzem i w innych podobnych postaciach płynów i proszków przeznaczonych do spożywania w małych, odmierzonych ilościach jednostkowych, z wyłączeniem produktów posiadających właściwości produktu leczniczego w rozumieniu przepisów prawa farmaceutycznego.
Celem stosowania suplementów diety nie jest zatem leczenie chorób – tu niezbędne są leki – a uzupełnianie codziennej diety w niezbędne witaminy i składniki mineralne. Obowiązujące przepisy regulują maksymalną zawartość witamin i innych składników w dziennej dawce suplementu, co gwarantuje, że zalecane dawki nie będą wpływać negatywnie na zdrowie. Należy bowiem pamiętać, że przedawkowanie pewnych składników czy witamin może być szkodliwe dla zdrowia.
Z suplementów powinni korzystać przede wszystkim ludzie zdrowi, świadomi wpływu zmian pór roku czy braku pewnych pierwiastków w środowisku (np. jod, selen). Powszechny pośpiech utrudnia lub uniemożliwia systematyczne przygotowywanie zbilansowanych posiłków. Wielu ludzi porzuca gotowanie na rzecz wysoko przetworzonej żywności gotowej i fastfoodu. Z tego powodu idealnie zbilansowana dieta, dostarczająca wszystkich koniecznych składników odżywczych jest trudna lub nawet niemożliwa do zrealizowania.
Prozdrowotna rola suplementów diety spowodowała, że zainteresowali się nimi lekarze. W wielu wiodących krajach, poczynając od USA, edukacja społeczeństwa w tym zakresie doprowadziła do szybkiego wzrostu popytu na suplementy diety i rozwoju przemysłu, który je wytwarza.